Terapię zajęciową w naszym Domu prowadzi pani Honorata. Dba ona o usprawnianie fizyczne, psychiczne i społeczne mieszkańców. Podopieczni biorą udział w wielu rodzajach terapii.
Arteterapia – w ramach tych zajęć mieszkańcy wykonują prace rozwijające kreatywność: malują obrazy, wycinają, modelują, wykonują ozdoby świąteczne, wazony z butelek, itp. Mieszkańcy uczestnicząc w zajęciach plastycznych odprężają się i jednocześnie ćwiczą sprawność manualną rąk. Zajęcia działają na nich uspokajająco, jak również kierują ich myśli z choroby na wykonywaną czynność. Umożliwiają także wyrazić te uczucia, które trudno opisać słowami oraz odreagować emocje i napięcia.
Ergoterapia – to zajęcia oparte przede wszystkim na działaniu przez pracę. Mieszkańcy wykonują między innymi takie prace jak: dziewiarstwo, hafciarstwo, krawiectwo, ogrodnictwo, które pomagają w osiągnięciu samodzielności życiowej oraz nawiązaniu kontaktów z ludźmi.
Socjoterapia – terapeuta zajęciowy dba o poprawne relacje w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów między mieszkańcami, co realizowane jest przez wspólne spacery, zwiedzanie, gry i zabawy zespołowe. Jest to forma terapii skupiająca się na umożliwieniu poznania i akceptacji siebie oraz swojego znaczenia jako części pewnej całości, w tym realnego świata, w którym funkcjonujemy. W ramach zajęć Pani Honorata prowadzi z mieszkańcami rozmowy na różne tematy, dotyczące m.in. sfery duchowej, przeżyć, wiary czy upodobań.
Zajęcia dobierane są w taki sposób, aby ich wykonywanie usprawniało uszkodzoną czynność organizmu, rozwijało różne zainteresowania lub pozytywnie oddziaływało na stan psychiczny mieszkańców.
Podopieczni mają możliwość wyboru takiej formy wśród zaoferowanych propozycji, która jest dla nich najlepsza i najbardziej odpowiada ich potrzebom i zainteresowaniom.